5.osztály
Alkotások a vizuális kultúra tantárgy keretén belül
Ókori Görögország
GÖRÖG TEMPLOM TIMPANONJÁNAK ÚJRAÉRTELMEZÉSE
1. Egyéni munka
Eszköz, anyagszükség:
A/4-es méretű famentes rajzlap
olló
grafitceruza
színesceruza
Timpanon készítésének menete
• Hosszában felezett A/4 rajzlapból készítsétek el a timpanonra jellemző formát!
• A timpanont szegélyezd körbe kerettel, majd ezt az egyéni kompozíciós formát töltsétek
ki emberi szereplőkkel
ahol az átlagos emberméret körülbelül egyforma!
Ez a téma jelenkorunk tömegjelenetei legyenek
(embertömegek a bevásárló központokban focimeccsen a játékosok, színház színészei a színpadon vagy a színfalak mögött, egy filmforgatás egy koncert stb....jelenetei
Vigyázz a sarkokba nem álló törpét kell rajzolnod, hanem fekvő embert!ÉLET A HÁROMSZÖGBEN
2. Csoportmunka
• Találjatok ki "élőkép" jelenetet, amit alkalmas méretű, tiszta helyen (akár a földön fekve) mutathattok be úgy, hogy fonalak segítségével jelölitek ki a timpanon háromszögét!
• Az élőképeket fotón örökítsétek meg!
Daidalosz és Ikarosz

Ókori Görög "fazekasmesterség" amforák, vázák


Fekete alakos festés


A görög hoplita
A hoplita vagy pontosabban hoplitész ókori görög nehézfegyverzetű gyalogos katona volt. Fegyverzetének neve hoplon volt, erről kapta a nevét. Az ókori görög polisz legfontosabb haderőneme volt (a dombos görög vidék alkalmatlan volt harcikocsik, vagy nagyobb lovascsapatok műveleteire).
A hoplita phalanx gyorsabban mozgó könnyűfegyverzetű gyalogosokkal és változó nagyságú, de általában nem meghatározó jelentőségű lovassággal egészült ki, amely általában arra szolgált, hogy távol tartsa az ellenfél gyors mozgású, dárdahajításra, nyilazásra vagy parittyázásra alkalmas csapatait, illetve a felderítésben és az üldözésben játszott szerepet.
A védőfegyverzet legfontosabb része a nagy, majdnem 1 méter átmérőjű kerek pajzs, a aszpisz volt, aminek a kerete fából készült és bőrrel borították be, amit kívülről bronzlemezekkel erősítettek meg.
Vörösalakos festészet

Tutanhamon nyomában

Szent László legendái

Szent László legendák
Szent László pénze
A kunok éppen Kolozsvárott támadtak, a magyarok azonban megfutamították az ellenséget. menekült a sok tar fejű kun, ki merre látott. A magyar vitézek meg utánuk, irtották a pogányokat.
A kunok vezére cselt eszelt ki ekkor. Kibontotta az iszákját és a rabolt kincsekből marékszámra szórta az aranypénzt az őt üldöző magyarok elé. Ezt látva a többi kun is követte a vezért. Nem voltak restek a magyar vitézek, leugrottak a lóról és marékszámra szedték a kincseket. Senki sem törődött ekkor már a pogányok üldözésével. László király hiába biztatta fiait a további harcra. A csengő arany szebben beszélt, nem hallgattak azok a királyi szóra. Szent László ekkor megint az Úrhoz fordult:
- Uram, te segíts meg, hiszen éretted harcoltam!
És íme, csoda történt ekkor. A monda szerint minden aranypénz kaviccsá változott.
E vidéken e különös köveket a nép Szent László pénzének nevez.
László megmenti a magyar lányt a kun vitéztől
A magyarok Erdélyben üldözték a fosztogató kunokat. László király csapatával rögtön le is vágott négyet közülük, majd észrevett egy kun vitézt, amint egy magyar lányt hurcol magával a lován, Utána is eredt Szög nevű lován. Mikor utolérte már csak egy lándzsányi hossz volt közte és a kun közt, de nem tudta beérni. Ekkor a lányra kiáltott, hogy rántsa le a lóról. Az úgy is tett, és a földön birkózva harcolni kezdtek, a kun erős volt, a lány elvágta a kun inát, és lefejezte.
Tordai hasadékSzent László a kunok ellen harcolt az erdélyi Tordánál, de azok túlerőben lévén a királyt üldözőbe vették, és az feltekintett az égre, és a hegy hirtelen kettéhasadt. Nem tudták tovább üldözni a király megmenekült. A lova patkójának nyomai még ma is látszanak a monda szerint.
László mint táltos a magyar hiedelemben
I. Szent Lászlóról sok hiedelem maradt fenn, amiket azzal magyaráztak, hogy táltos volt. Egyszer amikor Salamon királlyal párbajozott, a felé közeledő Salamon, aki nem rettent meg még erősebb vitézektől sem, a feje körül lángoló karddal hadonászó angyalokat látott és megrettent., visszament várába . László Szög nevű lova patkójának nyomán vizet fakasztott a szomjazó katonáinak, hegyeket mozgatott meg, aranypénzt változtatott kővé. A monda szerint egy ellene szervezett merénylet közben is nagy fényesség támadt, és a merénylő elejtette a kardot. Gyakran emlegették úgy, hogy táltos király, aki táltos lován vágtatva védi az országot.
Padlet
Gondolkodjunk együtt!

Kattints ide, és kezdheted is az írást.

Kattints ide, és kezdheted is az írást.
Puzzle
János vitéz: Griff hátán
Rakd ki a képet! Mit ábrázol a csapatod képe mond el!
Puzzle
Az óriások ebédlőjében
János vitéz könyv
Népművészeti kincsestár. A János vitéz animációban felelhető népi kultúrkincsünk darabkái.
Kollázs készítése Fotojet online kollázskészítő segítségével.
Madártávlat - Balaton
Daidalosz és Ikarosz
Madártávlat Daidalosz és Ikarosz szemén keresztül.